Krizové situace
TÍSŇOVÁ ČÍSLA
Hasiči – 150
Zdravotnická záchranná služba - 155
Policie – 158
Jednotné tísňové číslo - 112
OBECNÍ SIRÉNA
Na objektu školy je umístěna obecní siréna, kterou může v případě nebezpečí spustit každý občan. Siréna se spouští držením tlačítka u vchodu, po rozbití skla.
Průvodce při radiační havárii JE Dukovany (3.77 MB)
Průvodce pro mimořádné situace (178.3 kB)
VAROVÁNÍ OBYVATELSTVA
Obyvatelstvo je před hrozící nebo již nastalou mimořádnou událostí varováno kolísavým tónem sirény v délce 140 vteřin, který se nazývá „Všeobecná výstraha“.
Zvuk sirény – „Všeobecná výstraha“ znamená vždycky nějaké nebezpečí. Upozorňuje, že může dojít nebo již došlo k mimořádné události, která ohrožuje životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí.
Co mám dělat, když zazní varovný tón „Všeobecná výstraha“?
- Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Jestliže cestujete automobilem, zaparkujte a vyhledejte úkryt.
- Zavřete všechny dveře a okna. Může se jednat o únik toxických látek – plynů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.
- Zapněte rádio, nebo televizi. Informace, co se stalo, proč byla siréna spuštěna a co máte dělat dále se dozvíte v mimořádných zpravodajských relacích hromadných informačních prostředků. Tyto informace mohou být sdělovány i obecním rozhlasem.
IMPROVIZOVANÁ OCHRANA
K bezprostřední ochraně před toxickými účinky nebezpečných látek se lze chránit improvizovanými prostředky pro ochranu dýchacích cest a povrchu těla.
Improvizovaná ochrana osob se použije v případech:
- Únik ze zamořeného území
- Překonání zamořeného prostoru
- Evakuace obyvatelstva
- K ochraně dýchacích cest použijte navlhčenou roušku (složený kapesník, ručník, utěrka) přiložením na nos a ústa. Roušku upevněte v zátylku šálou či šátkem.
- Hlavu chraňte čepicí, šátkem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk.
- Oči chraňte brýlemi (lyžařskými, plaveckými či motoristickými). Větrací průduchy přelepte páskou. V případě že nejsou tyto brýle k dispozici chraňte oči přetažením průhledného igelitového sáčku přes hlavu a jeho stažením tkanicí či gumou v úrovni lícních kostí.
- Povrch těla chraňte kombinézou, kalhotami, pláštěm, pláštěnkou do deště, šusťákovou sportovní soupravou. Oděvy je nutné dostatečně utěsnit u krku, rukávů a nohavic.
- Nohy chraňte vysokými botami, nebo holínkami.
- Ruce chraňte gumovými nebo koženými rukavicemi.
Při návratu ze zamořeného prostoru do obývacích prostorů odložte před vchodem veškerý svrchní oděv do igelitového pytle a zavažte jej. Pokud je to možné, pečlivě se osprchujte, otřete do sucha a oblečte se do suchého oděvu.
EVAKUACE
Evakuace je přemístění osob, zvířat, a věcných prostředků z míst ohrožených mimořádnou událostí na bezpečné místo, kde je pro evakuované obyvatelstvo zajištěno náhradní ubytování, a stravování.
O způsobu provedení evakuace se dozvíte z vysílání Českého rozhlasu, České televize nebo z obecního rozhlasu. Všechno je závislé na konkrétní situaci, ale vždy je nutné respektovat nařízený způsob evakuace, aby nedošlo ke zbytečné panice a dopravním problémům.
Co mám dělat při opuštění bytu (domu)?
- uhaste otevřený oheň v topidlech
- vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček)
- uzavřete přívod vody a plynu
- ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt (dům)
- dětem vložte do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou
- kočky a psy si vezměte s sebou (v uzavřených schránkách)
- ostatní domácí zvířata, nechte doma a dobře je předzásobte vodou a potravou
- vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste jej opustily a dostavte se na určené místo
Co mám mít v evakuačním zavazadle?
Základní trvanlivé potraviny, pitnou vodu, předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor (otvírač na konzervy), osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti, přenosné rádio s rezervními bateriemi, mobilní telefon (nabíječka), toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel (přikrývku), kapesní nůž, zápalky, šití, hračky (kniha) pro děti.
Zavazadlo označte visačkou se jménem a adresou.
KRIZOVÝ ŠTÁB
Předseda – Antonín Kovář – 602 542 788
Tajemník – Bc. Roman Čada – 725 614 282
Člen – Lukáš Tvrdý – 733 159 342
ÚSEK KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ A OBRANY
Referent bezpečnosti státu Třebíč – DiS. Petr Dobeš – 568 896 162, petr.dobes@trebic.cz